Pred pár rokmi bolo na cestách len pár áut a cesty, ktorými dennodenne prechádzame najmä v malých mestách a obciach na Slovensku sú stavané práve na takéto množstvá áut. Ako je ale na tom automobilový priemysel vo svete, ale i u nás?
Veľký tlak na zníženie počtu dieselových áut
Vo viacerých európskych mestách je zakázaný vstup dieselových áut do centier. Toto všetko odštartovalo čoraz horšie ovzdušie vo veľkých mestách, ale aj kauza nemeckej automobilky, ktorá otriasla nielen Európou, ale aj celým svetom. Veď automobily tejto značky sa vyvážajú do všetkých kútov sveta!
Aká je ale budúcnosť automobilového priemyslu? Rozhodne sa bude klásť veľký tlak na zníženie počtu dieselových áut v mestách a budú sa zavádzať zóny vo viacerých európskych mestách, do ktorých tieto autá nebudú mať povolený vstup. Jedine takto dokážeme znížiť množstvo výfukových plynov vo veľkých mestách a zlepšiť kvalitu ovzdušia.
Elektromotory, hybridy a vodíkové autá
Automobilový priemysel sa bude v budúcnosti zameriavať predovšetkým na elektromobily poháňané najkvalitnejšími elektromotormi, na hybridy a na vodíkové autá. Viaceré automobilky už teraz projektujú nové ekologické modely automobilov, pretože vedia, že dopyt po týchto autách bude vzhľadom na vyvíjajúcu sa situáciu veľký.
V súčasnosti sú tieto autá u nás menej dostupné, avšak v budúcnosti sa to má zmeniť. Ak vám preto záleží na kvalite životného prostredia, zamerajte sa na kúpu niektorých z týchto áut.
V prípade elektromobilov však budú musieť pribudnúť nabíjacie stanice v blízkosti púmp, ktorých je žiaľ dnes veľmi málo.
Využívanie kapacity auta
Aby sme prispeli k skvalitneniu životného prostredia, mali by sme využívať kapacitu auta a vozievať sa vždy „v plnom stave“. Častokrát na cestách vidíme v autách jednu, maximálne dve osoby v jednom aute. Môžete vyskúšať car sharing, alebo využívajte auto naplno. Ušetríte na benzíne/nafte a zároveň prispejete k tomu, aby sa cesty neprepĺňali.