Čo je pre vás dôležité pri hľadaní práce? Určite to, o akú pracovnú pozíciu ide, či ako blízko, alebo ďaleko by ste museli dochádzať. Ale ak by ste sa rozhodovali medzi dvoma podobnými pozíciami v dvoch rôznych firmách, pričom ani jedna by nebola od miesta vášho bydliska výraznejšie ďalej ako druhá, čo by ste porovnávali najskôr?
Mať reálne očakávania zabraňuje sklamaniu
Väčšina ľudí by zrejme porovnávala najskôr platové ohodnotenie. Plat je stále pre väčšinu ľudí tým najväčším „motivátorom“, ktorý rozhoduje o tom, či danú pracovnú pozíciu príjmu a či nie. Na jednej strane je to škoda, že si ľudia vyberajú prácu na základe platu a nie na základe vlastných túžob týkajúcich sa ideálnej kariéry, ale niet sa čomu čudovať, žiť sa z niečoho musí.
Aké faktory vlastne ovplyvňujú výšku platu? V tejto téme stále panuje množstvo mýtov, ktoré majú často za následok skreslené predstavy ľudí o tom aký plat môžu očakávať. Medzi najčastejšie takéto mýty patrí napríklad predstava, že roky štúdia na vysokej škole, množstvo vypracovaných seminárnych prác, absolvovaných skúšok a podobných „úskalí“, automaticky znamenajú vyšší plat.
Ani vyššia pozícia nemusí zaručiť vyšší plat
V súkromnom sektore vám nikto nezvýši plat len preto, že ste prednedávnom dokončili písanie diplomovej práce a absolvovali štátnice. To však neznamená, že vzdelanie nemá zmysel. Ak však chcete, aby bol dosiahnutý titul (okrem iného) bránou k vyššiemu platu, musí mať aj priamy dosah na váš pracovný výkon a zisk z firmy.
Tak isto ani vyššia pozícia nemusí znamenať vyšší plat. Obzvlášť ak pod človekom na manažérskej pozícii pôsobia ľudia, ktorých platy závisia od reálneho výkonu. Niektoré firmy v tomto síce umelo limitujú platy, ale to má potom za následok znižovanie motivácie zamestnancov.
Zdroj obrázka:
Autor: pathdoc / Shutterstock.com