Bonita klienta sa určuje podľa niekoľkých faktorov. Pre banky je však najdôležitejším faktorom to, či je klient zapísaný v niektorom z registrov dlžníkov. V prípade, že klienta v registroch dlžníkov pri schvaľovaní pôžičky objavia, mu úver neschváli. To platí u väčšiny slovenských bánk, takže takí klienti potom väčšinou nemajú inú možnosť, než sa obrátiť na niektorého z poskytovateľov v nebankovom sektore.

Nebankové pôžičky bez registrov

U väčšiny nebankových spoločností odpadá riziko toho, že budú do registrov dlžníkov nahliadať. Neplatí to však vždy, napríklad firma HomeCredit je členom združenia SOLUS, ktorá funguje podobne ako centrálny register dlžníkov. Firmy ako Provident či Ferratum však do klasických registrov nenahliadajú a tak si u nich môžu o pôžičku požiadať aj klienti s horšou bonitou.

To, že nebankové spoločnosť do registrov nenahliadajú ešte, ale neznamená, že máte šancu na pôžičku stopercentná. Niektoré z nebankových spoločností majú totiž ešte ďalšie podmienky, medzi ktoré patrí najčastejšie dokumentovania príjmov alebo nutnosť mať zástavu či majetok do zástavy.

Existuje však skupina poskytovateľov, ktorí vám požičia peniaze iba na občianka. Ide o spoločnosti a firmy, ktoré ponúkajú tzv. SMS pôžičky. Jedná sa o krátkodobé malé úvery, vďaka ktorým síce získate len niekoľko tisíc, avšak peniaze pri sebe môžete mať veľmi rýchlo a hlavne bez zbytočných požiadaviek.

Formou týchto pôžičiek si môžete požičať až 3 500 Sk, pri opakovanom požičanie vám potom požičia až 10 000 Kč. Bohužiaľ sa jedná o krátkodobé pôžičky, takže peniaze musíte počas 14, 21 alebo 30 dní vrátiť aj s navýšením.

Navýšenie nie je u SMS pôžičiek klasicky v percentách, ale platí sa tu jednorazový poplatok. V prípade, že si teda napríklad požičiate 1000 Kč na 30 dní je poplatok zhruba 250 Kč.