Zrak je jeden z najdôležitejších ľudských zmyslov, a preto by sme sa oň mali aj patrične starať. Vedeli ste, že práve zrakom človek získava až deväťdesiat percent informácii zo svojho okolia? Aj ten však môžu postihnúť rôzne ochorenia či poruchy. Z toho dôvodu netreba vyšetrenia u očného lekára zanedbávať a raz za čas ho skutočne navštíviť. Odborníci tvrdia, že navštíviť očného lekára by mal človek minimálne raz do roka a to aj vtedy, pokiaľ nemá s očami žiaden problém.

Čo je to OCT vyšetrenie?

OCT ošetrenie alebo optická koherentná tomografia lekárom poskytne veľmi dôležité údaje o vnútorných štruktúrach vášho oka, vďaka čomu sú schopní rozhodnúť, aký ďalší postup je pre vás najlepší.

OCT vyšetrenie podáva lekárom omnoho podrobnejšie informácie o vašej sietnici a jej jednotlivých vrstvách. Prístroj pomocou laserového lúča sietnicu premeria a zmapuje a očnému lekárovi tak poskytne dokonalý obraz o vašom oku.

Kedy je vyšetrenie OCT potrebné?

Využíva sa v prípade ochorenia sietnice, napr.: degenerácia makuly, ktorá môže byť podmienená vekom, rovnako tak pri ochorení sietnice, sklovca, zrakového nervu či pri podozrení na zelený zákal. Práve OCT vyšetrenie lekárom umožní stanoviť správnu diagnózu a následne naplánovať liečbu alebo operáciu. Vyšetrenia sa, samozrejme, vôbec nemusíte obávať, pretože je bezbolestné. Ako plus je OCT skutočne rýchle, v očnej ambulancii sa teda určite dlho nezdržíte.

Zelený zákal, čo ho spôsobuje a ako sa ho zbaviť?

Pri zelenom zákale alebo glaukómedochádza ku odumieranie nervových vlákien vytvárajúcich zrakový nerv. Keďže práve vďaka zrakovému nervu sme schopní prijímať informácie z okolia, jeho strata nám teda veci pekne sťaží a môže mať za následky čiastočné, ale aj úplne poškodenie zraku.

Príčinou zeleného zákalu je tekutina, ktorá spôsobuje vo vnútri oka tlak. Táto tekutina totiž nemôže odtekať, čo vyústi až k poškodeniu citlivých očných štruktúr akými sú gangliové bunky sietnice.

Ide o zákernú chorobu, ktorú si človek v počiatočnom štádiu ani nemusí všimnúť. Zvýšenie vnútroočného tlaku totiž zvyčajne nie je spojené so žiadnou bolesťou. Jediná vec, ktorá môže naznačovať to, že skutočne zeleným zákalom trpíte, je zhoršovanieperiferného videnia. Riziko vzniku existuje u kohokoľvek. Postihuje seniorov aj malé deti, ktoré sa so zeleným zákalom môžu dokonca aj narodiť.

Zelený zákal je prakticky nevyliečiteľný a poškodenie, ktoré spôsobí sa už nedá vrátiť, je však možné zastaviť jeho postup. Návšteva očnej ambulancie a následne vyšetrenie očí vám môže pomôcť odhaliť aj tento problém a zachrániť vám zrak pred podceňovaným ochorením, ktoré je v skutočnosti jednou z hlavných príčin slepoty. Významným pomocníkom v jeho diagnostikovaní je dnes už spomínané OCTvyšetrenie.