Pojmom offshore sa okrem iného označuje aj ideálny vietor pre surferov. Slovo však nie je neznáme ani tým, ktorí sa snažia obratne surfovať na vlnách financií. O offshore krajinách ste možno počuli aj vy. Hovorí sa im aj daňové raje.
Offshore
Seychely, Belize, Svätý Vincent a Grenadíny, Panama či Britské panenské ostrovy – to sú nie len tropické dovolenkové destinácie ale aj krajiny, ktoré sa vďaka svojej legislatíve zaraďujú k tzv. daňovým rajom. Právny systém týchto krajín je nastavený tak, že láka podnikateľov z celého sveta na výhodné podmienky najmä v oblasti zdanenia. Výška daní tu je zväčša nulová, platia sa akurát ročné licenčné poplatky. To umožňuje firmám dosahovať legálnym spôsobom daňovú optimalizáciu a ekonomickejšie fungovanie.
Onshore
Ďalším pojmom, s ktorým je možné sa v tejto problematike stretnúť, sú onshore krajiny alebo onshore spoločnosti. V prípade krajín rozhodne nejde o daňové raje s nulovou daňovou sadzbou. Ich právny aj ekonomický systém je celkom bežný, akurát firmám poskytuje isté výhody. Offshore Cyprus bol známy najmä pred vstupom krajiny do EÚ, po roku 2004 sa však štát zaradil ku klasickým onshore krajinám. Lákadlom je najmä 19% DPH, daň z príjmu na úrovni 12,5% či väčší výber nákladových položiek, ktoré je možno zaúčtovať.
Bude Británia onshore aj po brexite?
Ďalšou zo zaujímavých onshore krajín je napríklad Veľká Británia. Právny systém ostrovného štátu umožňuje rýchle založenie onshore spoločnosti – Veľká Británia ho umožňuje v priebehu 2 dní od dodania potrebných dokumentov, naviac s minimálnym kapitálom na úrovni jednej libry. Na základe niekoľkých zmlúv je tu tiež zamedzené dvojité zdanenie. Z dlhodobého hľadiska hovorí pre Britániu aj vysoká ekonomická stabilita, ktorú si che krajina logicky udržať aj po brexite – vystúpení z EÚ. Deklarovala to samotná Kráľovná Alžbeta II snahou o zlepšenie systému verejných financií, nízkych daní, investícií do školstva a zníženia platových rozdielov medzi mužmi a ženami.