Človek sa vie poriadne zapotiť aj u tak nevinnej činnosti ako je vyberanie papiera. Mnohých z nás prekvapuje, koľko druhov papiera vôbec existuje a preto vyznať s v tom nemusí byť vôbec ľahké. Na čo je dôležité dať si pri výbere papiera pozor a čo vôbec musíte v prípade tohto nenahraditeľného pomocníka, ktorý ľudí sprevádza už stovky rokov, sledovať? Inak povedané aké vlastnosti by mal mať papier určený pre čiernobielu tlač a aké v prípade farebnej tlače? A prečo sa vôbec zaoberať niečím takým ako sú vlastnosti papiera?

Parametre papiera a ich dôležitosť

Hneď na začiatku si zodpovieme poslednú otázku, teda prečo je dôležité skúmať vlastnosti papiera? Len v takom prípade totiž vyberiete ten správny papier pre vašu tlačiareň a vaše potreby. Výberom správneho papiera teda ovplyvníte kvalitu tlače, náklady na tlač a v neposlednej rade tiež životnosť a opotrebenie vašej tlačiarne. Nezanedbateľným dôvodom je tiež menší dopad na životné prostredie.

Aké parametre, či inak povedané vlastnosti, sa teda v prípade papiera skúmajú? Ide o gramáž, belosť a tzv. opacitu (priehľadnosť). Čo jednotlivé výrazy znamenajú vám radi vysvetlíme.

Asi najjasnejším výrazom je gramáž, teda hmotnosť papiera. To sa nepočíta na jeden hárok papiera, ale na meter štvorcový papiera, jednotkou je tzv. gsm. Štandardný kancelársky papier má oko 70 až 90 gsm.

Ak teda potrebujete tlačiť bežné dokumenty, držte sa tejto hodnoty, v prípade obojstranného papiera by mala byť gramáž o niečo väčšia, okolo 90 až 120 gsm. Ak sa chystáte tlačiť letáky alebo katalógy, mala by byť hmotnosť opäť o niečo vyššia, okolo 170 – 250 gsm. Azda najväčšiu gramáž nájdete v prípade papiera určeného na tlač vizitiek, poukazov, menoviek atď. Taký papier by mal vážiť 300 – 400 gsm.

Názov belosť tiež mnohé napovedá. Ide o intenzitu bielej farby papiera. Papier môže byť snehobiely, ale aj mierne nažltnutý. Svoj význam hrá belosť v prípade kontrastu. Čím je papier viac biely, tým je kontrast silnejší. Väčšia belosť papiera by mala teda byť v prípade, kedy tlačíte farebne alebo rovno fotky. V prípade že tlačíte čiernobiele, nie je potreba vysokej belosti.

Tzv. opacita alebo tiež priehľadnosť papiera určuje mieru nepriesvitnosti látky, teda čím je vyššia, tým menej prepúšťa žiarenia. Ak sa teda chystáte tlačiť obojstranne, mal by vyberaný papier mať vyššiu opacitu. V prípade jednostrannej tlače nie je vyššia miera opacity dôležitá.

Univerzálny kancelársky papier

Keď už sme pri výbere naozaj v množstva variant unavený, často siahneme po univerzálnom kancelárskom papieri. To je naozaj elegantné riešenie. Ako nám predstavuje sám názov, ide o papier, ktorý sa hodí na farebnú aj čiernobielu tlač. Ide totiž o papier, ktorý je kvalitatívne medzi papierom určeným na čiernobielu tlač a papierom určeným na farebnú tlač. Cenovo sa vo formáte A4 pohybuje pod 4 eurá, záleží však na značke. Papier pre čiernobielu tlač je o trochu lacnejší a pre farebnú tlač zase mierne drahší. V oboch prípadoch cca o euro a viac.

Výber papiera vypadá na prvý pohľad síce zložite, ale uľahčujú nám ho sami výrobcovia. Tí totiž uvádzajú v názve papiera, či ide o papier určený na čiernobielu či farebnú tlač, prípadne či ide o univerzálny papier. Nezabudnite tiež na recyklovaný papier. Ten je zo všetkých spomínaných najšetrnejší k životnému prostrediu a na to by sme v prípade tlače mali myslieť v prvej rade.