Aj keď sú páry, ktorým sa podarí otehotnieť v podstate hneď ani zďaleka to nie je bežné. Práve naopak, ide skôr o výnimky. Preto sa v prípade, že sa vám nedarí hneď otehotnieť, nenechajte znervózniť.

Po akej dobe snaženia sa má zmysel vyhľadať lekársku pomoc?

Realita je taká, že v priemere sa párom podarí otehotnieť až po pár mesiacoch snaženia sa. Ak sa o dieťa snažíte menej ako 6 mesiacov, môžete byť úplne v kľude. A ak už máte (myslíme teraz ženy) viac ako 35 rokov, je úplne v poriadku skúšať to aj 1 – 2 roky.

Z toho vyplýva, že navštíviť ambulanciu lekára a s časenkou v ruke čakať na vyšetrenie kvôli neúspešným pokusom otehotnieť má zmysel až po spomínaných 6 mesiacoch a v prípade žien nad 35 rokov až po 2 rokoch. Dovtedy to vôbec neberte ako problém.

Keď však už príde na hľadanie odbornej pomoci, je veľmi dôležité, aby lekára navštívili obaja z páru. Pripisovať problémy len jednej strane k ničomu nevedie a len to môže zhoršiť váš vzťah. Bez toho, aby ste obaja podstúpili vyšetrenie, totiž nemáte reálne ako vedieť, u koho je problém a či to nie je problém vzájomný.

Častá príčina nemožnosti otehotnieť

Pozrime sa ešte na jednu častú príčinu dlhodobej nemožnosti otehotnieť. Je ňou stres. Iste dobre viete, že stresom trpí aj samotný milostný život a čo sa snáh o otehotnenie týka, k dôsledkom si môžete pridať aj negatívny vplyv na ovuláciu, či produkciu spermií.

Následne ide takpovediac o uzavretý kruh, keďže nemožnosť otehotnieť prispieva k ďalšiemu stupňovaniu stresu. Vidieť to aj na prípadoch mnohých párov, ktorým sa podarilo otehotnieť až potom, ako sa „zmierili“ s tým, že vlastné dieťa mať nebudú (a teda opadol z nich stres z nemožnosti otehotnieť).

Ak sa vám teda nedarí dlhšie otehotnieť, skúste sa zamyslieť nad tým, či aj u vás nemôže byť príčinou stres. A ak áno, môžete využiť napr. pomoc dobrého psychológa. Pretože zbaviť sa stresu „svojpomocne“ nie je také jednoduché, ako sa môže zdať.

Zdroj obrázka: Autor: prostock-studio / freepik.com