Najvyššiu priemernú mzdu mali vlani zamestnanci v informačných a komunikačných činnostiach

Slovenská ekonomika vzrástla vlani podľa ŠÚ SR v stálych cenách o 4%, keď posledný kvartál priniesol rast 3,5%. Slováci mali v priemere na výplatnej páske 769 eura, čo o 3,2% viac ako pred rokom.

Aj keď vlani pribúdalo ľudí bez práce, tempo rastu nezamestnanosti sa v jednotlivých štvrťrokoch postupne zmierňovalo.V tomto roku si hospodárstvo pripíše menší prírastok čiastočne aj pod vplyvom vládneho úsporného balíčka.

HDP rástlo o 4% v stálych cenách

Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v priemere za rok 2010 vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 65,9 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2009 vzrástol v bežných cenách o 4,5%. V stálych cenách bol vyšší o 4%.

Ekonomický rast v roku 2010 bol ovplyvnený hlavne zvýšením zahraničného dopytu. Objem vývozu výrobkov a služieb medziročne vzrástol o 16,4%. Vyššia o 14,9% bola aj hodnota dovozu výrobkov a služieb. K rastu domáceho dopytu o 2,4% prispeli s výnimkou konečnej spotreby domácností (pokles o 0,3%) všetky ostatné zložky.

V poslednom kvartáli minulého roka zaznamenal ŠÚ SR spomaľovanie dynamiky ekonomického rastu. Kým v 1. štvrťroku 2010 vzrástol objem HDP v stálych cenách o 4,7 %, v 4. štvrťroku 2010 to bolo o 3,5 %. V absolútnom vyjadrení dosiahol objem HDP za štvrť rok 17 miliárd eur a v bežných cenách medziročne vzrástol o 4,5 %.

Ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík zdôrazňuje, že „silným motorom rastu bol opäť zahraničný dopyt, ktorý prispel 1,5 p. b. Najväčším pozitívom však bol 10 %- ný rast investícií, čo predstavuje príspevok zhruba 2 p. b. Investície podporujú aj vyhliadky do budúcnosti, keďže je s nimi spojený aj rast produkčných kapacít. Ďalším plusom je spotreba domácností, ktorá sa v roku 2010 po prvýkrát vymanila z červených čísel (0,5 %) a predpokladáme, že v roku 2011 sa bude tempo rastu spotreby domácností naďalej zvyšovať. Naopak snaha vláda konsolidovať verejné financie sa prejavila v poklese jej spotreby o viac ako 3 %.“

„Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní dynamika rastu od začiatku roka postupne spomaľovala zo 4,7% v 1Q10 až na 3,5% v 4Q10 , v medzikvartálnom porovnaní si slovenská ekonomika po sezónnom očistení udržala tempo rastu z predchádzajúceho štvrťroku na úrovni 0,9%,“ vysvetľuje makroekonóm VÚB Andrej Arady. „Údaj o medziročnom raste tak bol potlačený smerom nadol vplyvom bázického efektu, keďže HDP v poslednom štvrťroku 2009 zaznamenalo silný odraz od dna. Súdiac podľa sezónne očistených dát sa zdá, že na prelome rokov 2010 a 2011 sa slovenská ekonomika dostala na predkrízovú úroveň. Detailná štruktúra rastu HDP ukázala na určitý posun smerom k domácemu dopytu, zatiaľ čo čistý vývoz neprispel k dynamike rastu tak výrazne, ako tomu bolo v predchádzajúcich kvartáloch.“

V tomto roku porastie Slovensko pomalšie. „Najnovšie čísla o tvorbe HDP na Slovensku naznačujú dynamiku určitého spomaľovania rastu ekonomiky. Naďalej očakávame, že v tomto roku by mal rast poklesnúť na 3,1% najmä kvôli vládnemu balíčku úsporných opatrení (ale aj vplyvu zvýšených cien energií a potravín na príjmovú situáciu domácností). Motorom rastu by mali byť naďalej investície a zahraničný obchod,“ hovorí hlavný ekonóm UniCredit Bank Vladimír Zlacký.

Boris Fotík z Tatra banky dopĺňa, že príčinou spomalenia rastu bude aj „nie tak silný rast dopytu zo zahraničia ako sme zažili v roku 2010, ale aj to, že efekt z nových investícií uvidíme až v druhej polovici roka.“

Priemerná mzda bola 769 eur

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku vzrástla medziročne o 3,2% na 769 eur. Tempo rastu sa v nominálnom vyjadrení zrýchlilo o 0,2 p. b. Dynamika rastu reálnej mzdy sa zrýchlila o 0,8 p. b. na 2,2 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda v štvrtom kvartáli dosiahla 844 eur. Medziročne nominálne vzrástla o 3,8 %. Reálna mzda bola vyššia o 2,7 %. Medziročný rast sa zrýchlil v nominálnom vyjadrení o 1,7 p. b. a v reálnom vyjadrení o 1,1 p. b.

Najvyššiu priemernú mzdu mali vlani zamestnanci v informačných a komunikačných činnostiach (1 450 eur), vo finančných a poisťovacích činnostiach (1 425 eur), v dodávke elektriny a plynu (1 268 eur). Najmenej zarobili zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (503 eur), stavebníctve (579 eur), poľnohospodárstve (581 eur) a v ostatných činnostiach (582 eur).

Tempo rastu nezamestnanosti sa zmierňovalo

Za minulý rok sa medziročne zvýšil počet nezamestnaných o 64,8 tisíc (o 20 %) na 389 tisíc osôb. Prácu stratilo viac mužov (42 tisíc) ako žien (22,7 tisíca). Miera nezamestnanosti sa medziročne zvýšila o 2,3 p. b. na 14,4 %, u mužov o 2,8 p. b. na 14,2 % a u žien o 1,7 p. b. na 14,6 %. Bez práce sa po skončení školy ocitlo veľa absolventov, najviac totiž vzrástla miera nezamestnanosti u mladých ľudí vo veku 15-24 rokov (o 6,3 p. b. na 33,6 %).

Ľuboslav Kačalka | Viac na Investujeme.sk