Tlmiče na aute mnohí považujú za súčiastku, ktorá sa stará výlučne o komfort počas jazdy. Čo už si však uvedomuje menej ľudí je, že tlmiče priamo vplývajú aj na bezpečnosť jazdy. Ich stav vplýva na brzdenie a správanie sa auta v rôznych podmienkach.
Vibrácie si nemusíte uvedomovať
Dobrý stav tlmičov je zásadný pre správne fungovanie bezpečnostných systémov ABS, či ESP a celkovo tak vplýva na bezpečnú jazdu. Ako však zistiť, či sú tlmiče na vašom aute ešte v poriadku, alebo už potrebujete navštíviť predajňu so Škoda autodielmi a zaobstarať si tlmiče nové?
S opotrebovaním tlmičov sa začínajú objavovať aj vibrácie, avšak tu je jeden problém. Vibrácie sa objavujú postupne a ľahko sa tak stane, že si to ani neuvedomíte. Preto sa aj hovorí, že opotrebované tlmiče skôr spoznáte na aute svojho kamaráta ako na vlastnom. A dokonca sa im preto zvykne hovoriť „tichí zabijaci“.
Aké sú ďalšie prejavy opotrebovania tlmičov?
Avšak nielen vibrácie sú prejavom poškodenia tlmičov. Sú tu aj ďalšie prejavy, ktoré oveľa jednoduchšie spozorujete aj vy. Pri poškodených tlmičoch sa auto aj nebezpečne nakláňa do strán a vychyľuje smerom k vonkajšej strane zákruty.
Všímajte si aj prípadné zreteľné praskanie, ktoré sa zintenzívňuje pri prejazde retardérmi. A taktiež je znakom opotrebovaných tlmičov prešmykovanie kolies pri zrýchľovaní vozidla.
Samozrejme, prevencia je dôležitá a preto aj v prípade, že sa na vašom aute ešte neobjavil žiaden z uvedených príznakov, je dobré nechávať tlmiče v určitých intervaloch kontrolovať. Tieto intervaly sú najskôr 80 000 km a potom už vždy po 20 000 km. Ak ste tieto vzdialenosti už prekonali, nechajte si svoje tlmiče skontrolovať v servise. Veď ide (aj) o bezpečnosť.
Zdroj obrázka:
Autor: John_T / Shutterstock.com